Moto & You

Poznaj świat motoryzacji

Rodzime art deco jako styl o wielu twarzach.

Mimo, że art deco, jako ruch w sztuce rozkręcało się w wielu państwach równocześnie, to stolicą jego stanowił Paryż. W tym miejscu działali czołowi ambasadorowie ruchu i powstawały bardzo intrygujące obrazy i akty.


art deco
Napisał: Ross Dunn
Na podstawie: http://www.flickr.com
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą sferę życia człowieka. Prąd ten dominował nie tylko w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, ale również we wzornictwie taśmowym, zdobień pomieszczeń i modzie. Kierunek art déco był reakcją na secesję, przejawem sprzeciwu w stosunku do typowego dla sztuki secesyjnej braku postaci przestrzennej. Już w secesji pojawił się nurt planowania masowych wyrobów przemysłowych, ale dopiero w czasie art déco podjęto się bardziej współczesnego planowania, z planem o zastosowaniu i wpływie przedmiotu na człowieka.

Było to postępowanie świadome, próba kreacji stylu w sztuce na model pozostałych stylów, jednakże wybiegającego w przyszłość i wyszukującego wyrazu dla nowoczesności wytwórczości fabrycznej. Artyści art déco przykładali również ogromną rangę do idealnego wykonania przedmiotu użytkowego, nie zdołały być zatem tanie, ani dostępne dla znacznej klienteli. Polskie art déco charakteryzuje się klasycyzującym zgeometryzowaniem i dążeniem do pospolitego określania form, poszukiwaniem piękna w zastosowaniu przedmiotu użytkowego i czytelności przesyłu w grafice, lub malarstwie.

Obrazy i akty cechowała głęboka kolorystyka. Apogeum rozgłosu art déco wypadał na lata 20 poprzedniego stulecia, a w latach 30.

Jeśli zainteresował Cię opisywany artykuł, sprawdź link zamieszczone tutaj, znajdziesz w tamtym miejscu podobne informacje, które będą dla Ciebie interesujące.

art déco powoli kapitulował na rzecz nowego kierunku. Niezwykle sławną artystką art déco jest Tamara Łempicka. Jej obrazy i akty są szykowne, dokładnie wykończone, zbudowane w oparciu o bryły geometryczne, wizualizujące zazwyczaj wykwintne, skromniej, lub bardziej rozebrane kobiety.


Polskie art deco to nurt o wielu obliczach. To okres przepychu, wyrafinowanej klasy i szalonej uciechy. Okres art deco, styl międzywojnia, ogarnął cały glob i każde sfery rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje pomieszczeń, modę, obraz filmowy i zdjęcia. Był to czas dużych przeobrażeń w każdej sferze życia.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 11:24:01
Tagi: ozdoby, styl, dekoracje, prąd, kierunek, Nurt