Moto & You

Poznaj świat motoryzacji

Na co zwracać uwagę wybierając hak holowniczy?

Kierowcy aut dzisiaj nie mogą wyobrazić sobie podróży bez holowniczego zaczepu. Przydatność jego jest nieoceniona szczególnie w awaryjnych okolicznościach.


Holowniczy hak nie dodaje czaru naszemu samochodowi.


ubezpieczenie
Napisał: Brompton


Zdarza się tak, że podczas instalacji osprzętu holowniczego jest niezbędne cięcie zderzaka. Skomplikuje to sam montaż oraz dodatkowo oszpeci samochód. Przed kupieniem haka trzeba więc sprawdzić, czy producent haka gwarantuje instalację bezinwazyjną albo takie podcięcie zderzaka, które będzie niezauważalne. Hak kupujemy na podstawie marki pojazdu, jego modelu czy wersji nadwozia. Kupiony hak musi zatem być przeznaczony do pojazdu, w którym będzie zamontowany. Wtedy możemy posiadać pewność, że mocowanie będzie wykorzystywało otwory fabryczne, a to usprawni instalację. Przy zakupie haka do holowania trzeba się upewnić, że ma on wymaganą homologację europejską, jaka dopuszcza pojazd do ruchu po krajach UE.


woda


Nie można kupować haków najprostszych, które są montowane w aucie na stałe. Porządny model powinien posiadać możliwość zdemontowania kuli. Większa część modeli ma mocowanie śrubowe a oznacza to, że w przypadku, gdy chcielibyśmy zdjąć kulę musimy odkręcić śruby. Czym większa ilość śrub, to więcej czasu zajmie czynność. Jednak atutem tego rozwiązania jest dosyć niewygórowana cena. Taki komplet można zakupić już za 200 złotych. Bardziej wymagający użytkownik mógłby kupić hak z odpięciem automatycznym. Posiadamy tutaj system zapadek, który pozwala na zdjęcie kuli w dosłownie kilka sekund. Żąda to jednak zastosowanie zabezpieczenia dodatkowego w postaci zamka na klucz.
Tego typu hak mógłby kosztować nas nawet 500 złotych. Decydującym parametrem zapewniającym funkcjonalność haka jest uciąg haka. Oczywiście im okaże się większy, tym pozwala na ciągnięcie większej przyczepki.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-05-07 09:06:11
Tagi: samochód, montaż, pojazdu, samochodu, kraj