Moto & You

Poznaj świat motoryzacji

Co warto wiedzieć na temat słuchowisk radiowych?

W czasach programów telewizyjnych tak naprawdę zapomnianym gatunkiem od pewnego czasu są słuchowiska. Najmłodsze pokolenie naszych rodaków nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co kryje się pod tym pojęciem.


W bardzo dużym skrócie słuchowisko jest tak naprawdę teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polską specjalnością, słuchowisko (co może zasugerować już sama nazwa) można było jedynie słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska pojawiły się w Anglii. Było to w latach 20-tych minionego stulecia. Słuchowiska bardzo szybko trafiły również do polskiego radia, jednak cztery lata po pierwszym angielskim słuchowisku. Krajowi słuchacze radia mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć transmitowaną w czasie rzeczywistym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”. Pierwsze narodowe słuchowiska radiowe, które transmitowane były w czasie międzywojennym nadawano zawsze na żywo, dopiero krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Należy wiedzieć, że, z tych archiwalnych nagrań, które nagrano przed czasem wojennej zawieruchy nie przetrwał żaden zapis. Żeby dowiedzieć się więcej zobacz propozycje słuchowisk z Fonopolis.


Spiker radiowy
Napisał: Brangwyn Jones
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk wrócono w latach powojennych. Coraz więcej słuchowisk zrealizowana była w latach pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych poprzedniego wieku. U schyłku lat pięćdziesiątych w Polskim Radio rozpoczęto nadawanie jedno z najbardziej modnych słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”. W roku 1960 po raz pierwszy słuchacze wysłuchali wybranego, nieprawdopodobnie modnego słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są nadawane. Popularność obu tych audycji utrzymuje się na stałym od lat poziomie. Zyskały już tak naprawdę radiowej telenoweli. Zdecydowana większość radiowych słuchowisk to utwory dla dorosłych. Ale Polskie Radio nigdy nie zapominało również o swoich najmłodszych słuchaczach. Pierwotne słuchowiska dla małych radiosłuchaczy emitowano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem nieprawdopodobnie skomplikowanym. Potrzebny jest nie tylko interesujący scenariusz, ale także świetni aktorzy. Bez najmniejszych wątpliwości jest to klucz do osiągnięcia dużego sukcesu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-03-18 21:40:31
Tagi: radio, scenariusz, telewizja, słuchowiska, telenowela