Moto & You

Poznaj świat motoryzacji

Konstrukcja oraz funkcjonowanie zawieszenia w małych samochodach

Wielu użytkowników małych, miejskich samochodów,przede wszystkim francuskich konstruktorów, napotkało problemy z zawieszeniem swojego samochodu. Warto przyswoić sobie tajniki jego konstrukcji i reguł funkcjonowania, szczególnie, że to nic skomplikowanego.


Rozważmy, czym jest zasada działania osi skrętnej. Oś skrętna jest to część składowa tylnego zawieszenia pojazdu. Oś skrętna pojawia się w rodzajach zawieszenia stosowanych zazwyczaj w małych pojazdach średniego segmentu. Z reguły spotykane jest w pojazdach francuskich marek, w samochodach miejskich i kompaktowych.

Jeżeli masz ochotę znaleźć materiały na prezentowany temat, to przejdź tutaj jwp rzecznicy patentowi i przejrzyj inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Rozwiązanie to jest łatwe i niezwykle praktyczne, ponieważ dzięki temu, iż zajmuje niewiele przestrzeni, gwarantuje zagospodarowanie dużej powierzchni bagażnika. Ten rodzaj zawieszenia to także rozwiązanie znacznie bardziej oszczędne niż skomplikowane systemy zawieszenia wykorzystywane w luksusowych samochodach z górnej półki. Zasada działania osi skrętnej używana jest w zawieszeniu półzależnym, w którym, inaczej niż w przypadku zawieszenia zależnego czy niezależnego, skręt jednego koła w osi tylko trochę wpływa na obroty drugiego koła w tej samej osi. W przypadku zawieszenia zależnego, obrót jednego koła wymusza skręcanie drugiego. Natomiast w przypadku zawieszenia niezależnego dwa koła skręcają całkiem autonomicznie.

Może Cię również zainteresować: odnośnik


tarczowe hamulce
Napisał: Alexander Nie
Na podstawie: http://www.flickr.com
W jaki sposób wygląda mechanika tylnej belki krok po kroku? Tylne zawieszenie skonstruowane jest z dwóch wahaczy wleczonych, przytwierdzonych do nadwozia, złączonych płaską belką, powodującą skręcanie się kół. Belka skrętna jest prosta w konstrukcji. Zaletą belki skrętnej jest również jej stosunkowo proste instalowanie oraz rozbiórka w razie możliwej usterki. Zatem mechanika tylnej belki krok po kroku nie jest sprawą trudną. Należy jednak pilnować, czy tylna belka funkcjonuje poprawnie. Jeżeli wystąpią problemy ze skręcaniem się kół, kłopoty przy manewrowaniu samochodem, najlepiej czym prędzej udać się do serwisu. Pamiętajmy, iż zaniedbanie tego typu awarii może nas potem wyjątkowo drogo kosztować, kiedy będziemy musieli wymienić część zawieszania na nową.

Sprawdź także: tylnabelka.pl/mechanika-belki-krok-kroku-mechanika-techniczna-belki

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-12-19 23:43:33
Tagi: Zawieszenie, koła, wahacze

Nasza wyszukiwarka

Przeczytaj nowe wpisy

Kategorie serwisu

Archiwum

Ciekawe wpisy